Moderné technológie
Zvyšujeme nádej
Odborný prístup

Ortéza na artrózu kolenného kĺbu – gonartrózu

Domov > Ortézy končatín > Ortézy dolných končatín > Ortéza na artrózu kolenného kĺbu – gonartrózu

Ortéza na artrózu kolenného kĺbu – gonartrózu

ODĽAHČOVACIA ORTÉZA – JEDINEČNÝ PRINCÍP DISTRAKCIE A ROTÁCIE KOLENA

Princíp činnosti ortézy

Interný: Pri extenzii, počas opornej fázy, vnútorný kĺb spôsobí predĺženie ortézy, týmto mechanizmom sa vytvorí distrakcia medzi femurom a tíbiou. Tento pohyb má za následok zníženie tlaku na bolestivú oblasť kolena.

Externý: Súčasne vonkajší kĺb vyvoláva zadný posun stredu kĺbenia v dôsledku vonkajšej rotácie nohy. Tento dvojaký účinok ortézy (distrakcia a rotácia) obmedzí trenie vnútornej oblasti kolena a okamžite uľaví od bolesti spôsobenej artrózou.

Charakteristika

Ortéza je dynamická a funkčná len pri úplnej extenzii kolena. Nie je obmedzujúca, ľahko sa nosí. Priemerne váži menej ako 500 g. Dva kĺby: 1 vnútorný a 1 vonkajší majú kombinované pôsobenie. Ortéza sa vyrába výlučne individuálne, podľa sadrového odtlačku ortopedickým technikom. Vyrobená na mieru garantuje perfektné prispôsobenie a preukázanú účinnosť.

Pomôcka je vhodná pre pacientov s diagnostikovanou artrózou kolenného kĺbu a vnútornými poruchami kolenného kĺbu. Materiál, z ktorého je táto ortéza vyrobená, je dobre odolný voči záťaži, preto sa pomôcka predpisuje ľuďom s aktívnejším životným štýlom, napríklad športovcom.

Indikácia

Táto ortéza je určená najmä pre pacientov:

  • čakajúcich na operáciu,
  • netolerujúcich alebo ťažko tolerujúcich medikamenty typu anti-inflamačné (protizápalové lieky),  nesteroidné (AINS), tieto často generujú rad komplikácií,
  • postrádajúcich bezpečnosť, trpiacich bolesťami v ich každodennom živote (chôdza zo schodov, hore schodmi, zo svahu, …) a pri fyzickej aktivite (pešia turistika, prechádzky, …)

 

Predpisuje sa na gonartrózu v oblasti mediálneho kompartmentu kolena, stupeň nálezu na RTG snímke: II., III. alebo IV. podľa Kellgenovej a Lawrencovej klasifikácie. Je odporúčané (röntgenové) rádiologické hodnotenie

 

Kódy ŠÚKL:

I 10022 – Liečebná, úhrada poisťovňou pri zmene zdravotného stavu, inak 1 x za rok
I 10024 – Kompenzačná, úhrada poisťovňou 1 x za rok

Preskripčné obmedzenie:

OPR, ORT, CHI, TRA, RHB

Pomôcku zhotovujeme aj pre samoplatcov – na priamu platbu.

Cena:

735 €