Moderné technológie
Zvyšujeme nádej
Odborný prístup

Hallux valgus (vbočený palec)

Častým problémom hlavne u žien je deformácia kĺbu palca, takzvaný Hallux Valgus.

Príčina tejto deformity môže byť genetická alebo získaná. Vzniká dôsledkom nosenia nevhodných topánok s veľmi úzkou špičkou a vysokým podpätkom, čím prichádza k poklesu priečnej klenby nohy. Vbočený palec sa môže objaviť aj po reumatických ochoreniach.

Liečba vbočeného palca je v počiatočnej fáze konzervatívna. To znamená, že na základe poukazu od lekára zhotovíme pacientke abduktor palca z nízkotepelného termoplastu, presne na mieru. Princíp korekcie spočíva v tlaku alebo ťahu do správneho smeru. Tento typ ortézy palca môže byť denný alebo nočný.

Medzi ďalšie liečebné pomôcky zaraďujeme ortopedické vložky s metatarzálnou pelotou. Aj tieto vyrábame pacientom presne na mieru na základe lekárskeho poukazu. Miery na zhotovenie vložiek odoberáme na pracoviskách neoprotu veľmi presne, digitálnym skenerom. Funckou ortopedických vložiek je odľahčiť prednú časť nohy.

Treba však vedieť, že spomínané pomôcky slúžia skôr na predchádzanie zhoršovaniu stavu ako na úplnú liečbu. Aj preto je dobré začať s liečbou v rannom štádiu a nečakať, kým sa stav zhorší, pretože bez liečby k zhoršeniu určite dôjde.

Dámy by mali v čase liečby upustiť od nosenia lodičiek a uprednostniť pohodlné topánky s miernym opätkom, dostatočne hlboké, ktoré majú v prednej časti nohy aj dosť veľký priestor na prsty. Pokiaľ má niekto vysoký nart, odporúčame topánky na šnurovanie.

Ak lekár diagnostikuje vysoký stupeň poškodenia halluxu a vybočenia I. predpriehlavkovej kosti, nasleduje operačná liečba. Po operácii sa aplikuje pooperačná dlaha. Pacient ju nosí aspoň 3 týždne, pričom chodí s barlami.