Ortopedická technika založená na dôkazoch
Ortopedická technika založená na dôkazoch – 1. časť:
Vedecký základ aplikovania ortopedických vložiek a obuvi pri bolesti krížov
Ortopedickí technici denne aplikujú pacientom celú škálu rôznych ortopedických pomôcok na mieru, ktoré pacientom poznateľne zlepšujú kvalitu života. Mnohí si určite zo svojej vlastne praxe spomínajú na zázračné chvíle, ktoré ich pacientom zrazu zmenili život. Momenty, keď nasadenie ortézy alebo prvé kroky na novej protéze pacientom navrátili stratenú mobilitu. Chvíle, kedy im aplikácia individuálnej pomôcky uľavila od bolesti, alebo pomohla znovu nadobudnúť každodennú nezávislosť.
Aj keď ortopedickí technici intuitívne chápu túto každodennú hodnotu nimi poskytnutej starostlivosti, rovnako dôležité je aj skúmanie a dokumentovanie prínosov ortopedických pomôcok na mieru. Obzvlášť pre širšiu zdravotnícku komunitu, ako aj platiteľov týchto produktov – zdravotné poisťovne.
Kľúčovú úlohu v tomto procese zohráva medicína založená na dôkazoch – evidence-based medicine (EBM). Ide o pojem používaný od 90-tych rokov, ktorý v sebe spája najlepšie výskumné dôkazy s klinickými skúsenosťami a hodnotovým systémom pacienta. Podľa EBM modelu pacienti dostávajú najlepšiu starostlivosť vtedy, keď zdravotnícki odborníci s klinickým úsudkom vytrénovaným dlhoročnými skúsenosťami zároveň ovládajú súčasné vedecké poznatky vo svojom odbore. Táto integrácia praktických skúseností s najnovším vedeckým poznaním im umožňuje ošetrovať pacientov v súlade s ich špecifickými potrebami a rešpektovať jedinečnosť a preferencie každého pacienta.
Inak to nie je ani v prípade indikovania na mieru zhotovených ortopedických vložiek, podpäteniek či obuvi. Pozrime sa teraz, o aký vedecký základ sa opiera ich aplikovanie pacientom pri jednom z medicínskych symbolov dnešnej doby – bolesti krížov.
Ortopedická technika založená na dôkazoch – 2. časť:
Vedecký základ aplikovania individuálnych ortéz pri bolesti kolena
V prvej časti odborného blogu o ortopedickej technike založenej na dôkazoch sme venovali pozornosť vedeckým výskumom potvrdzujúcim účinnosť a opodstatnenosť indikovania a aplikovania individuálnych ortopedických vložiek, podpäteniek a obuvi pri bolesti krížov. V tejto druhej časti sa stručne pozrieme na vedeckú opodstatnenosť používania individuálnych kolenných ortéz a ortopedických vložiek pri bolestiach kolien.
Ortopedická technika založená na dôkazoch – 3. časť:
Vedecký základ aplikovania ortéz na mieru pri bolesti päty
V prvej časti odborného blogu o ortopedickej technike založenej na dôkazoch sme venovali pozornosť vedeckým výskumom potvrdzujúcim účinnosť a opodstatnenosť indikovania a aplikovania individuálnych ortopedických vložiek, podpäteniek a obuvi pri bolesti krížov. V druhej časti sme revidovali vedeckú opodstatnenosť používania individuálnych kolenných ortéz a ortopedických vložiek pri bolestiach kolien. V tejto tretej časti blogu o ortopedickej technike sa preskúmame vedeckú opodstatnenosť aplikovania ortéz na mieru pri bolestiach päty.
Ortopedická technika založená na dôkazoch – 4. časť:
Vedecký základ aplikovania korzetov na mieru pri skolióze
Význam korzetovania pacientov s adolescentnou idiopatickou skoliózou, u ktorých je vysoké riziko progresie krivky a následnej potreby chirurgického zákroku, niekedy vyvoláva vzájomné kontroverzie medzi zástancami na jednej strane konzervatívnej a na druhej strane operatívnej liečby. Pozrime sa preto bližšie, čo hovoria výsledky najnovších vedeckých štúdií.
Ortopedická technika založená na dôkazoch – 5. časť:
Vedecký základ aplikovania peroneálnych ortéz na mieru po cievnej mozgovej príhode
Cievna mozgová príhoda (CMP) je akútne poškodenie ohraničenej časti mozgu. Vzniká pri náhlej poruche prekrvenia v dôsledku čiastočného alebo úplného upchatia mozgovej tepny (ischemické CMP) alebo následkom neúrazového krvácania z tepny (hemoragické CMP). Najväčšia skupina pacientov po cievnej mozgovej príhode zvykne byť postihnutá necitlivosťou časti tela, poruchami zraku a porozumenia reči alebo poruchami pohyblivosti. Tá sa môže prejaviť oslabením alebo úplným ochrnutím končatiny, poruchou reči či ochrnutím svalov tváre. To sa prejaví jej stranovou asymetriou, napríklad poklesom kútika úst. Zriedkavé nie sú ani poruchy pamäte a psychické zmeny. Takíto pacienti preto môžu pôsobiť, ako keby boli zmätení alebo opití.